Dingo

29. září 2007 v 18:46 | || CooKi ||
Dingo je úplně krásný zvířátko!Je to takovej pejsek
Dingo vznikl z domácích psů původních obyvatel Austrálie. Je to neúnavný lovec, který při hledání své kořisti prochází rozsáhlé oblasti australských pouští a křovité buše.

Tady máte něco o něm
Canis dingo
Délka: 0,72-1,1 m
Ocas: 21-36 cm
Hmotnost: 9-21,5 kg
Sociální jednotka: skupina
Stav ochrany: místy běžný druh
Rzšíření: Austrálie (les mírného pásma včetně zalesněné krajiny, tropický les, deštný les, otevřené biomy - louky, pastviny, vřesoviště, savany, pole a křovinaté plochy)
Tento pes byl a je považován za poddruh psa domácího (Canis familiaris dingo), nebo za poddruh předka psa domácího, vlka obecného C, lupus dingo, aneb za právoplatný a odlišný pravý druh.
Zbarvení srsti dinga kolísá od světle písčité barvy po temnou, červeně béžovou barvu. Kříženci dinga a psa domácího mohou vypadat velmi podobně, ale lze je rozlišit podle tvaru špičáků a trháků.
Dingo má nepravidelné bílé skvrny na čenichu, hrudi, břiše a na nohách, huňatý ocas, na konci někdy bílý.
Dingo pravděpodobně vznikl z psa domácího během posledních 10 000 let a nyní je schopen žít v mnohých přírodních terénech. Dingové se vyskytují v celé Austrálii kromě jihozápadní a a jihovýchodní oblasti, které jsou proti dingům oplocenym, aby nenapadali hospodářská zvířata.
Nahlíží se na ně jako na škůdce hospodářských zvířat a narušovatele opatření proti vzteklině. Psi podobní dingům se též vyskytují v přírodě nebo jsou polodivocí či částečně zdomácnělí v jižní a jihovýchodní Asii, na pevnině a na mnohých ostrovech.
Dingové se snado kříží s domácími psy a v některých částech Austrálie představují kříženci asi jednu třetinu dingů.
Potravu tvoří králíci, hlodavci, malí a střední klokani a ptáci. Dingo však oportunisticky využívá všech příležitostí a může se živit i ovocem, různými rostlinnými částmi a zdechlinami.
Sociálním chováním a systémem smeček připomíná vlka obecného.
Hierarchie ve smečce
Mladí samci bývají samotářští a potulní. Dospělý dingové obvykle tvoří ustálené smečky, ale tam, kde je populace řídká a silně roztroušená, žijí spíše v párech. Ve vrhu je obvykle pět štěňat, rodí se po třiašedesáti dnech březosti. Starší členové smečky je učí znát jejich postavení v hierarchii jemnými štípanci a jinými způsoby podřizování.
A tady z jiné sttránky:
Matkou psů dingo byla fena čínského domestikovaného psa
Dinga zavlekli do Australie Číňané před 5000 lety. Teorie, že dingo se vyvinul a je příbuzný psu indickému definitivně padla.
Dnes se na světě vyskytuje přibližně 400 psích plemen. Pes je tak mnohotvárný druh zvířete, že na určení jeho původu klasickými metodami, které vycházejí z anatomické a fyziologické podobnosti, si vylámal zuby nejeden učenec. Teprve až poznatky molekulární genetiky dvou posledních let umožnily porovnat podobnost přečtených úseků DNA a stanovit strom příbuznosti jednotlivých plemen. Strom má čtyři základní větve (podrobnosti viz dřívější příspěvek na Oslovi: "Genetické tajemství psích plemen"), ale jen jedna z těchto větví sahá až do dávné minulosti před několika tisíci lety. K této nejstarší větvi patří psi z Asie a jejich blízký příbuzný pes dingo.
Ačkoliv je dingo silně pronásledován farmáři, žije dosud na většině australského území. Většina z těchto dingů již není čistokrevná, protože se kříží s moderními domácími psy. Chovatelé ovcí a drůbeže je považují za škůdce a za jejich zastřelení vyplácí odměny
Řád: Carnivora - Šelmy, Podřád: Fisipedia - Pozemní šelmy, Nadčeleď: Cynofeloidea, Čeleď: Canidae - Psovití Rod: Canis.
Australský pes dingo pochází z domestikovaných psů, které lidé z jihovýchodní Asie s sebou přivedli při osídlování Austrálie před nějakými pěti tisíci lety. Genetické studie naznačují, že v případě importu těchto psů se jednalo o jednorázovou záležitost a že všichni dnešní australští dingové mají původ jen v malé skupince o velmi malém počtu jedinců.
Na původ australského psa dingo existovaly dvě základní hypotézy. Jedna tvrdila blízkou příbuznost s psem indickým. Jasno udělalo až srovnání DNA.
Příběh dingů začal když několik domestikovaných psů původem z východní Asie skočilo z člunu na australský břeh. Bez ohledu na to, ze které strany do Austrálie vstupujete, musíte přes otevřené moře. I při nejkratší variantě tato cesta představuje 50 km. Žádné z větších domestikovaných zvířat takové cesty, bez asistence člověka, není schopné. A tak je namístě se domnívat, že prapředek dinga doprovázel se sem dostal, když doprovázel člověka na nějakém plavidle.
Studie prokázala, že dingo byl geneticky izolován nejméně 3500 let a tím se stalo, že vznikl unikátní pozůstatek po původním domestikovaném psu. Výsledek studie dal odpověď na otázku, která trápila několik pokolení výzkumníků - co je vlastně ten žlutý australský pes zač?
Pes dingo (Canis dingo). Tělesná stavba: délka hlavy a těla: 150 cm, délka ocasu: 35 cm, Hmotnost: 20 kg. Zvířata pohlavně dospívají ve 2 letech, březost fen trvá 63 dní a ve vrhu je zpravidla 8 štěňat. Zvířata se dožívají až 14 let.
Podobnost indického psa s australským dingem zmátla řadu odborníků. Analýza DNA ale prokázala, že toho společného mají jen málo.
Nejnovější genetická studie odhalila, že polovina vzorků DNA od psů dingo je prakticky shodná. Zbylá půlka se odlišuje jen v jednotlivostech. Tyto nepatrné rozdíly ve skladbě DNA podporují teorii, že prapředek dinga se objevil na australském kontinentu před 5000 lety a že k mísení s novou krví nedošlo, nebo bylo extrémně omezené.
Nejpodobnější s dingem jsou si psi z jihovýchodu Asie. To svědčí o tom, že dingo byl při příchodu na Australský kontinent domestikován a pak teprve znovu zdivočel. Podobnost k východoasijským psům vyvrátila teorii, která předpokládala na základě anatomické a barevné podobnosti, že dingo vznikl z psa indického.
Dingo jako druh poprvé popsal Blumenbach v roce 1780. Nejstarší archeologický nález dinga na australském kontinentu je starý 3500 let. Záhadou bylo, že dingo se vyskytuje v Australii a Nové Guineji, ale nikdy se nevyskytoval v Tasmánii. Dnes už se ví, že je to proto, protože se Tasmánie od Austrálie odtrhla před 12 000 lety, tedy v době, kdy lidé ještě do Australie psy nepřivlekli. Podle nálezu nejstarší kostry dinga a zmíněného odtržení Tasmánie se psi do Australie dostali v časovém úseku před 3500 až 12 000 lety. Tento časový úsek velmi dobře koresponduje s výsledky genetiků, kteří na základě nárůstu změn způsobených přirozenými mutacemi, spočítali dobu příchodu předka dinga do Austrálie na dobu před 5 000 lety. Tato doba zapadá i do dalšího dějového rámce dávné historie neboť se jedná právě o dobu, kdy pra-Číňané kolonizovali souostroví kolem Austrálie.
Za odhalení původu dinga vděčíme Peteru Savolainenovi a jeho spolupracovníkům z Královského technologického institutu ve Stockholmu, kteří odebrali DNA 211 dingům a její složení srovnávali s DNA od více než 600 domestikovaných psů a vlků. Jimi zjištěné údaje nevypovídají pouze o příbuznosti jednotlivých plemen, ale i o tom před jakou dobou se jednotlivé druhy a rasy od sebe začaly oddělovat a dokonce i ve kterém období došlo k jejich zavlečení do Austrálie
Obrázky || CLiCK <<
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama